Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı Eğitimi Sertifika Programı (SGK Çalışan Anne Desteği Sertifikası)

Uzaktan Eğitim
Gebze Teknik Üniversitesi Üniversitesi Sertifikalı
SGK Çalışan Anne Desteği Başvurularında Geçerlidir.

(0 değerlendirme)

Eğitim Hakkında

Bu eğitimin amacı, çocukların fiziki, sosyal, zihinsel gelişimlerini maksimum düzeye ulaştırabilecek bilgi, donanım ve beceriye sahip kişiler yetiştirmektir. Çocuk Bakım Uzmanı; çocuğun günlük bakımını, beslenmesini, fiziksel güvenliğini sağlayan, çocuğun yaşına uygun etkinlik malzemelerini hazırlama işlemlerini yapma yeterliliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim alan nitelikli kişiye denir. Bu eğitim sonunda SGK Çalışan Anne Teşviğinden yararlanmak için zorunlu olan geçerli Çocuk Bakıcısı sertifikası verilir.

DİĞER KURUMLARDAN FARKIMIZ
* Bu eğitimde katılım sertifikası değil BAŞARI SERTİFİKASI verilmektedir.
* Sertifika hem Türkçe hem de İngilizce dilinde hazırlanmaktadır. İngilizce sertifikası için ayrıca ücret ödemenize gerek kalmaz.
* Türkiye’de EN HIZLI sürede sertifikayı veren kurum olmaktayız. En geç 10 iş gününde adresinize kargolanır. Çoğu zaman daha erken gelir.
* Sertifika programımız Türkiye’de en uygun ve indirimli eğitim ücretine sahiptir. İngilizce sertifika için ayrıca ücret ödemezsiniz.
* Eğitime başlamak için belirli bir süre beklemenize gerek kalmaz. Başvuruyu yapan katılımcı tarih beklemeden anında eğitimine başlar.
* Sertifika, SGK Çalışan Anne Desteği başvurularında kesinlikle geçerlidir.

Çalışan annelere SGK’dan aylık 300 EURO (~2600 TL) destek!

İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde uygulanmaya başlayan SGK “Çalışan Anne Desteği”nden yararlanmak ve zorunlu olan sertifikaya en hızlı bir şekilde sahip olmak için Üniversite Onaylı Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı Eğitimi Sertifika Programımıza başvurun. Ön koşul yok. Eğitim uzaktan yani internet üzerinden. Eğitim sonunda üniversite onaylı sertifikanız adresinize kargolanmaktadır. Önemli not: SGK Çalışan anne desteği sertifikası için “Çocuk Bakıcısı” adına sitemize başvuru yapabilirsiniz. Sertifika programımıza başvuru esnasında bakıcınızın bilgilerini (Ad, Soyad, TC kimlik No zorunlu) girmeniz gerekmektedir, e-mail, telefon ve kargo adresi gibi diğer bilgiler anneye ait olabilir.

Çalışmak, işe geri dönmek ya da yeni bir işte çalışmaya başlamak istiyorsanız, bu proje ile Sosyal Güvenlik Kurumu bütçenize aylık 300 avro Çalışan Anne Desteği sağlıyor. Destek miktarı 2021 yılında 325 avro, 2022 yılında 350 avroya çıkacaktır. Özel gereksinimli çocuğu olan veya bekar annelere fazladan 50 avro ödenmektedir. Proje kayıtları devam ediyor.

Çalışan annelerin öncelikle sertifikalı çocuk bakıcısı ayarlaması gerekmektedir. Eğer çocuk bakıcınız yok ise anlaştığınız çocuk bakıcısı için istenen zorunlu ve geçerli sertifikayı bizden alabilirsiniz. Destek için ön kayıtlar e-devlet şifresi ile www.sgk.gov.tr internet adresi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ön kaydınızı yapıp kesin kayıt randevusu almadan zorunlu çocuk bakıcısı sertifikasını temin etmeniz gerekmektedir. ilk 3700 anneye kesin kaydını yaptırmak üzere randevu verilecektir. Randevu esnasında anneden çocuk kacısınızın sertifikasını ibraz etmesi gerekmektedir. Kontenjanlar dolmadan çocuk bakıcısı sertifikasını almanız ve sonrasında SGK’dan destek başvurusu için randevu almanızı tavsiye ediyoruz. Çocuk bakıcısı sertifikası ile destekten yararlanabileceğiniz gibi, mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan bireyler daha sonrasında aşağıdaki kurumlarda çalışabilirler;

☑ Çocuk bakıcısı olarak evlerde ya da işyerlerinde,
☑ Sosyal hizmetlerde veya Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüklerinde,
☑ Kreşlerde, ana okullarında veya çocuk bakımevlerinde çalışma imkanı bulabilmektedir.

Anne Desteğinden Yararlanma!

Çalışan Anne Desteği Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Alacağınız sertifika devlet üniversitesi onaylı olup, SGK tarafından kabul görmektedir. Sertifika ile eğitim içerik belgesi (transkript) gönderilmektedir. Proje kapsamında ilk önce ön kayıt yapan ve koşulları sağlayan aylık ortalama 3.700 anneye toplam 26 milyon avro (€) mali destek sağlanacaktır. İlk başvuru sırasına göre kesin listeler ve yedek listeler oluşturulacaktır. Kesin listelerde yer açılması durumunda yedek listelerden aktarım yapılacaktır. Türkiye’de en SGK’nın kabul ettiği ve geçerli sertifikaya EN HIZLI Akademi Sertifika aracılığı ile sahip olabilirsiniz. Sertifikanız EN GEÇ 10 iş gününde içinde kargo ile adresinize teslim edilmektedir.

Destekten Yararlanmak için Gerekli Şartlar!

 • Başvuru tarihi itibarıyla (ön kayıt anında) çocuğunuzun olması,
 • Ankara, İstanbul ve İzmir illerinden birinde ikamet etmeniz,
 • Çocuğunuzla aynı evde ikamet etmeniz (Çocukla annenin ikametgahı aynı olmalıdır),
 • Bekar anneyseniz çocuğunuzun velayetine sahip olmanız ve çocuk ile aynı adreste yaşamanız,
 • En geç kesin kayıt tarihi itibariyle bir işverenin yanında hizmet akdiyle ve sigortalı olarak (SGK’ya devri yapılmayan banka sandıklarına tabi olanlar hariç tüm 5510 sayılı Kanun kapsamındaki 4/a sigortalılar) tam zamanlı çalışıyor olmanız (SGK’ya her ay 30 gün prim bildirimi yapılması gerekmektedir.),
 • Bir eğitimli çocuk bakıcısını tam zamanlı sigortalı olarak çalıştırıp çocuğunuzu bu bakıcıya baktırmanız,
 • SGK kayıtlarına göre proje döneminde analık izninde olmamanız,
 • Bakıcınızın ücretini en az ev hizmetlerinde çalışanların asgari ücret düzeyinden ödemeniz ve
 • Proje kapsamında bakıcı olarak çalışmamanız gerekmektedir.
 • Her anne aynı anda sadece 1 çocuğu için destek ödemesi alabilir.

Bakıcınızın Taşıması Gereken Şartlar

 • 5510 sayılı Kanunun Ek 9’uncu maddesi kapsamında tam zamanlı olarak çalışan kadın olması,
 • 18 yaşını doldurmuş olması,
 • Anne ve çocukla aynı ilde yaşıyor olması,
 • Anne ya da babayla birinci dereceden akrabalık bağı olmaması (Aynı evde yaşıyorsa üçüncü derece dahil üçüncü dereceye kadar akrabalık bağı olmaması), (Örneğin çocuğun anneanne ve babaannesi proje kapsamı dışındadır. Çocukla aynı evde yaşamayan teyzesi ve halası proje kapsamına dahildir.),
 • Bu proje kapsamında aynı zamanda anne olarak faydalanıcı olmaması,
 • “0-36 aylık çocuk bakımı”nı kapsayan bir eğitim aldığını MEB, İŞKUR, MYK veya ÜNİVERSİTELERDEN ONAYLI SERTİFİKAYLA belgelendirmesi ya da lise veya üniversitelerin ilgili bölümünden diplomayla belgelendirmesi gerekmektedir. (Bu şartları taşımak koşuluyla uzaktan eğitimler de geçerlidir.) Eğitim Programımız ve Sertifikamız bu konuda SGK’dan kabul görmektedir.
 • Bakıcı, çocuğa kendi evinde de bakabilir.

 

Potansiyel İş Pozisyonları

İş pozisyonları eğitim seviyenize ve öğrenim derecenize göre değişkenlik gösterebilir. Potansiyel İş Pozisyonları; Çocuk Bakıcısı, Çocuk Eğitimcisi, Öğretici / Öğretici Yardımcısı

Sertifika

Bu eğitim, GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Sürekli Eğitim Merkezi tarafından sertifikalandırılmaktadır. Eğitim sürecinizi tamamlamanıza müteakiben ıslak imzalı sertifika ve sertifika eki (transkript) en geç 10 gün içinde adresinize kargolanmaktadır. Bu süre üniversitenin sertifika programı mezuniyet süreci ve kargo süresinden kaynaklanmaktadır. Sertifika üzerinde uzaktan eğitim ibaresi ve sınav notu bulunmamaktadır. Sertifika Türkçe ve İngilizce dilinde hazırlanmaktadır. Yurt dışında da kullanılabilir. GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Sürekli Eğitim Merkezi sadece belgelendirme hizmeti yapmaktadır. Kesinlikle iş garantisi vermez!

Eğitimin Özellikleri

 • Eğitim, uzaktan eğitim yöntemi ile verilmektedir.
 • Video dersler ve PDF ders notlarının tamamı daha önceden sisteme yüklenmiştir.
 • Katılımcı dilediği gün ve saatlerde eğitimi alır. İlk bir ay içerisinde olmak kaydıyla dilediği gün ve saat sınavını olabilir ve sertifika talep formunu gönderebilir.
 • Eğitimlere, internete bağlı herhangi bir cep telefonu, tablet, bilgisayar, laptop ve Smart TV’den katılmak mümkündür.
 • Eğitime erişim süresi toplamda 3 aydır. İlk bir ay içerisinde sınav ve sertifikalandırma işlemi gerçekleşir. Katılımcı sertikayı alsa dahi 3 ay dolana kadar eğitime erişebilir.
 • Katılımcının sertifikayı hak edebilmesi için internet ortamında sitemiz üzerinden online test sınavına girmesi gerekmektedir. Sınavda genelde 20 test sorusu sorulur ve 30 dakika süre verilir. 3 defa sınav hakkı vardır. Puanlama % üzerinden verilir. %100 üzerinden en az %50 puan veya üzerinde bir puan alınması gerekmektedir. Yanlış cevaplar doğru cevapları götürmez.

Başvuru ve Katılım

 • Bu eğitime katılabilmek için, herhangi bir mezuniyet şartı ve ön koşul aranmayıp, Türkiye ve dünyanın her yerinden dileyen herkes bu eğitime katılabilir. Ayrıca yurt dışında yaşayanlar ve yabancı uyruklu vatandaşlar da başvurabilir.
 • Eğitime başvurular internet sitemiz üzerinden gerçekleştirilir.
 • Başvuru adımları: sepete ekle > ödeme sayfasına git > başvuru ve ödeme formunu doldur > başvuruyu tamamla şeklindedir.
 • Kredi kartı ile ödemelerde eğitim site üzerinde otomatik olarak hemen başlar. Havale/EFT ile ödemelerde eğitim, ödeme onayından sonra başlar.
 • Eğitim, sınav ve sertifika talebi internet sitemiz üzerinde bulunan profil panelinden görüntüleceyeğiniz eğitimin içerik kısmından gerçekleşir.
 • Eğitim ve sınav sürecini tamamlayan katılımcı, eğitimin sayfasında içerik listesinin en sonunda bulunan “Sertifika Talep Formu” aracılığı ile sertifikasını talep eder.
 • Sertifika talep formunu göndermenize müteakiben ıslak imzalı sertifika ve sertifika eki (transkript) en geç 10 gün içinde adresinize kargolanmaktadır.

Alacağım Sertifika Ne İşime Yarar?

Alacağınız sertifika ile onaylı ve geçerli bir belgeye sahip olabilir, iş bulabilir, işinizde yükselebilir, terfi alabilir, özgeçmişinizi güçlendirebilir, iş başvurularında öne çıkabilir, uzmanlığınızı ve eğitiminizi belgeleyebilir, rakiplerinize fark atabilir, sertifikayı yurt dışında da kullanabilir, kariyerinizi geliştirebilir ve geleceğinize yön verebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ve İletişim

  • Sıkça sorulan soruları ve cevapları SSS sayfamızdan inceleyebilirsiniz.
  • Nasıl sertifika alırım? sayfamız için tıklayın
  • Örnek sertifikayı görüntülemek için tıklayın
  • Kategorileri ve diğer tüm eğitimleri görüntülemek için tıklayın
  • Bize ulaşmak için iletişim sayfamızı görüntüleyebilirsiniz.
  • Not: Birden fazla eğitime başvurabilirsiniz. Başvurmak istediğiniz eğitimleri sepete ekleyiniz.

Eğitim İçeriği

Toplam İçerik: 50 içerik / 1 sınav Erişim Süresi: 12 hafta